Sledujte také na:

Vánoční speciál o pěstounství a naších přáních do roku 2025

V našem vánočním díle podcastu jsme oslovili pracovníky Sdružení pěstounských rodin, dobrovolníky i pěstouny a ptali se jich, co pro přijaté děti pěstounská péče znamená a co je přivedlo na tuto životní i profesní cestu.

Vyrazili jsme také do brněnských ulic, kde nás zajímalo, jak veřejnost vnímá pěstounství a jaké potřeby podle ní mají přijaté děti.

A samozřejmě jsme se ptali i na přání do nového roku. Co by si respondenti přáli od Ježíška a co by jim udělalo radost v roce 2025?

Na závěr s námi své myšlenky sdílel také ředitel Sdružení Pavel Šmýd. V podcastu mluví o potřebě změn v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí a zamýšlí se nad tím, jak důležité je pěstounství zvažovat jako možné životní naplnění – a nebát se dojít k závěru, že to není naše poslání.

Letos natáčíme za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí z Národního dotačního titulu Rodina

Připravila: Karolina Antlová
Námět: Julija Prejsová
Hudba: Petra Bohemi
Zvuk: Pavel Kunčar

Tento díl najdete také na

YouTube
Spotify
Podcasty.cz
Vánoční speciál o pěstounství a naších přáních do roku 2025
27:48

V našem vánočním díle podcastu jsme oslovili pracovníky Sdružení pěstounských rodin, dobrovolníky i pěstouny a ptali se jich, co pro přijaté děti pěstounská péče znamená a co je přivedlo na tuto životní i profesní cestu.

Sourozenci a pěstounská péče/ Náhradka #20
30:12

Čtyři příběhy sourozenců spojené zkušeností s náhradním rodičovstvím.

V novém díle podcastu Náhradka se Nikola Sumelidu zamýšlí nad svou sestrou Simonou a tím, jak celá rodina vnímala její rozhodnutí stát se pěstounkou a později adoptivní maminkou přijaté holčičky. 

Petra a Alžběta Sapákovy vyrůstaly ve velkých rodinách, kde kromě biologických dětí postupně přibývali i přijatí sourozenci. Jak na tuto zkušenost nahlížejí dnes? Ovlivnila nějak jejich životní směřování?

Jaroslav Danielczyk jednou stál před rozhodnutím vzít si vlastní bratry do pěstounské péče. Co ho k tomu vedlo a jak sám své pěstounství vnímá?

Babičky a pěstounství/ Náhradka #19
26:12

„Hodně lidí se diví, ale já jsem ji jinak vyškrtla ze svého života… Ale třeba za deset let budu mluvit jinak“ 
„…ti prarodiče, klademe si otázku, jestli si vůbec můžou říct NE“
„Seš babička – musíš, je to Tvoje povinnost… NENÍ“

Poslechnete si další střípky příběhů pěstounské péče. Tentokrát z příběhů babiček, kterým osud nadělil složité životní situace. 

Muži, otcové a náhradní rodinná péče/ Náhradka #18
33:34

„Muž znamená sílu… Ale ta síla nemá být destruktivní, má být konstruktivní“
„Žena může být lepším soustružníkem, a muž… kuchařem. Jde o to, že je to naprosto individuální…“
„Normální člověk, i pěstoun… vezme dítě… a odjede na týden na výlet. Já vezmu… půlku (domácí) JIPky… Jde to, ale je to náročné“
„Musel jsem se oprostit od toho, že děti budou mít nějaké vlastnosti po mě nebo po manželce.“

Ženy, maminky a náhradní rodičovství/ Náhradka #17
38:53

„Já si myslím, že tu práci s těmi dětmi to nemůže dělat úplně každý… Na to potřebujete trochu jiné kvality.“
„S těmi dětma je to pořád nový… Tam máte pořád co objevovat… A zase musíte řešit vlastně  sama sebe, musíte objevovat jak ty děti posouvat… musíte se posouvat…a to mne na tom baví.“

Vánoční speciál 2023
26:32

…aneb Ohlédnutí za třemi roky natáčení podcastu Náhradka. Uslyšíte v něm Mgr. Ing. Pavla Šmýda, ředitele Sdružení pěstounských rodin, Juliju Prejsovou, koordinátorku projektů Sdružení a autorku námětu Náhradky a Karolinu Antlovou, moderátorku a hlasovou lektorku, která stojí za celým procesem tvorby podcastu.

Radost, přijetí a pěstounství/ Náhradka #16
35:17

„Já bych nechtěla sklouznout někam, jakože pomáháme, jako děláme ty dobrý skutky. Ne, mě to obohatilo život…“ – Marcela Tobiášová je spolu s manželem dlouhodobou pěstounkou. Zpočátku působili jako pěstouni na přechodnou dobu.

V posledním letošním díle si povídáme s pěstounskou maminkou Marcelou Tobiášovou, Mgr. Leonou Fialovou a Mgr. Terezii Havlíčkovou Rodičem jinak a brněnským kadeřníkem a jáhnem Janem Špilarem.

Odpuštění, vděčnost a pěstounství/Náhradka #15
38:55

Odpuštění a vděčnost v souvislosti s náhradní péčí o ohrožené děti. Jedno emočně z nejtěžších spojení.
Snad většina těch, kdo se v oblasti sociálně právní ochrany dětí pohybuje, se k tématům odpuštění a vděčností musela aspoň někdy přiblížit a zkoumat je. Dotýkat se toho, jak je někdy těžké, ale důležité, odpouštět předchozím životním událostem dítěte a často i sami sobě…

Klid, propojení a pěstounství/Náhradka #14
36:05

V dalším díle Náhradky jsme se vydali za pěstounským tatínkem, který o své cestě pěstounstvím vypráví na Instagramovém účtu @cesta_pestouna, Alžbětou Candia Muñoz, psychoterapeutkou, pracující mimo jiné s ohroženými rodinami, a vnučkou profesora Zdeňka Matějčka, Hanou Stejskalovou, sociální pracovnici NRP  ÚMČ Praha 5 a profesorem Pavlem Hoškem, teologem, vedoucím katedry Evangelické teologické fakulty UK. 

Humor, kreativita a pěstounství/Náhradka #13
36:46

V dalších příbězích z Náhradky uslyšíme touhu po sebepoznávání, sebepřijetí a naplnění svého poslání. „Člověk by chtěl spasit celý svět, že jo, všechny děti, co vidí, a někdy to nejde…“
„Ta touha po dokonalosti  je cesta do pekel, protože vám to ty děti ukážou, že dokonalé je všechno, když to pojmete jako opravdově…“

Soucit, zvědavost a pěstounství/Náhradka #12
35:43

V letošním roce pátráme po okolnostech, motivaci a důvodech, proč se lidi stávají pěstouny anebo těmi, kdo ohroženým dětem a rodinám pomáhají. Jak moc rozumí sami sobě?  Proč dělají to, co dělají? Proč si zvolili cestu, jakou si zvolili?

 

Odvaha, moudrost a pěstounství/Náhradka #11
37:04

V letošním roce pátráme po okolnostech, motivaci a důvodech, proč se lidi stávají pěstouny anebo těmi, kdo ohroženým dětem a rodinám pomáhají. V prvním díle se také ptáme, co pro ně v souvislosti s jejich životní cestou znamenají pojmy moudrost a odvaha?

O tradicích a rituálech/ Náhradka #10
33:38

„Člověk potřebuje něco jako rituály… něco, co se opakuje…nějakým způsobem zklidňuje…“ (Sandra Silná)

Poslechněte si poslední díl Náhradky v roce 2022, nejen o vánočních rituálech a tradicích. 

Péče o ohrožené děti/ Náhradka #9
32:14

Tento díl podcastové série Náhradka jsme věnovali Světovému dni dětí, který připadá na 20. listopadu. S čím se toto datum pojí? V roce 1959 přijalo Valné shromáždění OSN Deklaraci o právech dítěte, ve stejný den v roce 1989 pak Úmluvu o právech dítěte.

Pěstounství a péče o děti se specifickými potřebami/ Náhradka #8
41:21

Mnoho (nejen pěstounských) rodin se neobejde bez podpory. Pečují totiž o děti se specifickými potřebami. Ať už jde o potřeby vzdělávací, výchovné, o fyzické, mentální či kombinované hendikepy.

Po stopách profesora Zdeňka Matějčka/ Náhradka #7
37:39

Nový díl Náhradky ke stému výročí narození profesora Zdeňka Matějčka, ve kterém o svých snech, smyslu pěstounství, hodnotách mluví Mgr. Marek Roháček, Mgr. Marie Popovská, pěstounské maminky a profesor Zdeněk Matějček hlasem Igora Dostálka.

Cesta za snem/ Náhradka #6
36:04

Co vše čeká zájemce na cestě k pěstounství? A lze se na pěstounství vůbec připravit? V novém díle přibližujeme zájemcům proces zprostředkování náhradní rodinné péče.

Jsme pěstouni i manželé/ Náhradka #5
37:19

V čem se skrývá tajemství dobrého manželství a partnerství? Může být pěstounská péče stresovým faktorem ve vztahu dvou dospělých? A co je pro účastníky tohoto dílu podcastu Náhradka v partnerství nejdůležitější?

Nejlepší zájem dítěte/Náhradka #4
30:20

Jak moc se daří naplňovat pojem nejlepšího zájmu dítěte v souvislosti s pěstounskou péči? V tomto díle se dotkneme otázek potřeb dítěte a potřeb pěstounské rodiny.

Místo u stolu/ Náhradka #3
24:18

Třetí díl podcastové série Náhradka. Ústředním tématem tohoto dílu je hledání odpovědi na otázky, proč se lidi stávají pěstouny a co je k tomu vede? Také se ptáme běžných účastníků dostihového dne Chuchle Areny na to, jak vnímají pěstounskou péči a pěstouny.